Strona główna Jak dobrać bagażnik na rowery?

Jak dobrać bagażnik na rowery? 

który bagażnik na rower

Wyprawa rodzinna? Wycieczka rowerowa? Urlop daleko od domu? W niektórych sytuacjach tradycyjny bagażnik samochodowy to za mało. Niestandardowe przedmioty bądź duża ilość toreb i walizek wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Warto dlatego rozważyć zakup odpowiedniego bagażnika dachowego. Zapewnia dodatkową ilość miejsca, a zarazem umożliwia podróżującym komfort. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania we wnętrzu samochodu jest więcej przestrzeni, ponieważ wszystkie niepotrzebne rzeczy zmieszczą się do boxu. Osoby aktywne fizycznie zyskają również na zakupie takiej konstrukcji. Będą mogły cieszyć się dużą swobodę podróżowania ze sprzętem sportowym. Będą mogły zabrać ze sobą własny rower, deskę snowboardową, narty. Jednak jaki model jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka naszych porad.

1. Kieruj się praktycznością a nie ceną.

Koszty zawsze są ważne, ale nie powinny być najważniejsze w przypadku rozwiązania, które będzie Wam służyło przez lata. Często kusząca cena jest zwodnicza, ponieważ bagażnik dachowy po prostu nie pasuje wymiarami, czy sposobem mocowania do modelu samochodu. Dlatego niezwykle istotne znaczenie ma dokładne przyjrzenie się pojazdowi. Przed dokonaniem zakupu warto spisać sobie markę pojazdu, model, rok produkcji, typ nadwozia. Nie ma uniwersalnych modeli!

2. Zwróć uwagę na sposób montażu.

W najbardziej ogólnej kategoryzacji wyróżniamy pojazdy z relingami i bez. Jeśli samochód posiada relingi dachowe, to poprzeczne beli mocowane są bezpośrednio do nich. W przypadku, gdy pojazd nie posiada relingów, to konieczne może być dokupienie specjalnych adapterów, umożliwiających zainstalowanie konstrukcji.

3. Zastanów się nad wielkością bagażnika

Należy dopasować bagażnik dachowy do wielkości pojazdu. Zbyt duży lub zbyt mały mogą uszkodzić karoserię pojazdu. Zamontowane na nich boxy lub innego rodzaju elementy, nawet solidnie zainstalowane, mogą powodować trudności podczas jazdy. Na wielkość konstrukcji powinni zwrócić uwagę szczególnie właściciele kombi, vanów i pojazdów z otwieranymi do góry tylnymi drzwiami. Koniecznie należy sprawdzić czy montaż konstrukcji nie ogranicza swobody użytkowania i np. otwierania klapy.

4. Przemyśl sposób użytkowania konstrukcji

Bagażniki dachowe zapewniają dodatkowe miejsce bądź stanowią rozwiązanie dla transportu trudnych do przewozu elementów – jak np. sprzęt sportowy. W przypadku przewozu rowerów możliwe jest wykorzystanie klasycznego rozwiązania w postaci belek poprzecznych (bagażnik bazowych) oraz specjalnych uchwytów. W standardowych uchwytach koła rowerów umieszczane są na wyprofilowanej rynnie i objęte specjalną łapą. Cały uchwyt instalowany jest za pomocą śrub do belek poprzecznych. Na rynku dostępne są też nowsze rozwiązania w postaci uchwytów trzymających za ramę, czy widelec. Często stosowanym rozwiązaniem w przypadku przewozu rowerów jest wykorzystanie wieszaków na hak (rowery umocowane są za ramę, zaś cała konstrukcja montowana jest na haku auta) lub modeli montowanych na klapie pojazdu. Jeśli natomiast zamierzasz przewozić narty lub deskę snowboardową , można zastosować specjalne uchwyty (podobnie jak w przypadku rowerów). Dostosowane są do mocowania do relingów. W zależności od modelu można dzięki nim przewieźć różną liczbę desek snowboardowych lub par nart. Obecnie dużą popularność zyskują boxy dachowe mocowane na bagażniku bazowym. W większym stopniu zabezpieczają sprzęt sportowy przed działaniem czynników zewnętrznych, zagrażających podczas jazdy.

5. Zastanów się nad jakością poszczególnych elementów.

Na podstawowy bagażnik dachowy (ale też i ten na klapie tylnej pojazdu) składają się podłużne elementy metalowe. Belki poprzecze montowane na dachu powinny być dostosowane do intensywności eksploatowania bagażnika. Jeśli planujecie często jeździć z załadowanym bagażnikiem, to warto pokusić się o nieco droższe rozwiązania. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się modele o płaskim przekroju, bardzo lekkie i wykonane z aluminium. Ich opływowy kształt znacząco redukuje hałas. W przypadku, gdy będziecie korzystać okazjonalnie z konstrukcji, to możecie śmiało zainwestować w dobry standardowy model z belkami stalowymi. Są nieco cięższe i powodują większy hałas, ale kosztują mniej. Warto brać pod uwagę także jakość boxa. Jeśli się zdecydujecie na ten rodzaj wyposażenia bagażowego to pamiętajcie, aby zwrócić uwagę na opływowy kształt i odporną konstrukcję. Warto wybrać model możliwie najbardziej płaski, aby nie utrudniał poruszania się pojazdu po trasie. Dobrze też jeśli posiada zamek na klucz i mocną, wodoodporną konstrukcję.

6. Zwróć uwagę na dodatkowe możliwość

Jeżeli samochód służy Ci do realizacji różnych zadań, sprawdź jakie możliwości dodatkowe może zapewnić odpowiednio dobrany bagażnik. Właściwie dopasowane belki dachowe pozwalają na zainstalowanie – w zależności od potrzeb – akcesoriów oraz boxów. Wykorzystywane do tego celu tzw. wsuwki gwarantują łatwy i szybki montaż, a do tego elegancko się prezentują. Warto zainteresować się modelami, które są kompatybilne z dużą liczbą akcesoriów. Daje to większe możliwości eksploatacji konstrukcji.


//]]>