Rodzaj dostawy
Rodzaj płatności
Suma
Firma
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr budynku
Nr lokalu
Kod pocztowy
Miejscowość
Telefon
Komentarz do zamówienia
Potwierdzenie zamówienia wymaga podania adresu e-mail
Email
Powtórz e-mail
Proszę wprowadzić dane do faktury VAT
Nazwa
NIP
Ulica
Nr budynku
Nr lokalu
Kod pocztowy
Miejscowość
Jesteś na: Strona główna Poradnik bagażniki rowerowe

Jak dobrać bagażnik na rowery? 

który bagażnik na rowerJazda na rowerze to forma aktywnego wypoczynku którą możemy uprawiać zawsze i wszędzie, co jednak gdy wyjeżdzając samochodem na wyjazd chcemy zabrać ze sobą swoje dwa kółka? Z pomocą przychodzą nam producenci bagażników na rower oferując szeroką gamę uchwytów, które pozwolą nam zabrać ze sobą w podróż nawet 4 rowery. Wbierając bagażnik samochodowy do transportu rowerów stajemy przed problemem jaki model wybrać . Na rynku znajduje się wiele modeli, które możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: 
- bagażniki dachowe,
- bagażniki na klapę,
- bagażniki na hak holowniczy,
w rozpiętości cenowej od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, co utrudnia wybór właściwego modelu uchwytu pasującego do naszego pojazdu. Niniejszy poradnik pomoże Państwu w dokonaniu właściwego i korzystnego wyboru.

 

 

Bagażnik rowerowy na dach samochodu

bagażnik na dachTransport roweru na dachu samochodu to najpopularniejszy sposób na zabranie na wyjazd naszych bicykli, ze względu na niską cenę uchwytu jednak wymaga on posiadania bazowego bagażnika dachowego na relingi (koszt od 99zł) lub bagażnika dachowego bez relingów (koszt od 249zł) gdyż jest montowany na belki poprzeczne. Przewożąc rowery na bagażniku dachowym należy uważać by nie przekraczać prędkości jaką zaleca producent (zwykle max. ok. 130km/h) oraz by nie pokonywać zbyt szybko zakrętów ponieważ zmienia się środek ciężkości zwłaszcza wysokich samochodów.
Montaż może być problematyczny dla osób niskich, drobnej budowy ciała gdyż rower będzie trzeba unieść ponad głowę na dach samochodu więc jeśli posiadamy pojazd typu: VAN, SUV, lub jeep należy sprawdzić czy podołamy temu zadaniu. Trzeba również pamiętać, że ze względu na wysokość auta z rowerami na dachu mogą być problemy z wjazdem na parkingi podziemne, do garażu itp.

Wady i zalety:

+ niska cena zakupu pojedynczego uchwytu
+ łatwy i szybki montaż
+ zdemontowany zajmuje mało miejsca
+ nie utrudnia dostępu do bagażnika
- niewygodny dla osób o niskim wzroście
- zwiększa opór aerodynamiczny i wysokość pojazdu.

Bagażnik rowerowy na klapę 

bagażnik na tyle drzwiJeżeli nie posiadasz haka holowniczego (cena zakupu ok. 200zł + koszt montażu haka ok. 100-250zł) lub Twój pojazd jest wysoki dobrym wyborem będzie uchwyt na tylną klapę który może pomieścić nawet 4 rowery. Montaż najczęściej odbywa się poprzez założenie uchwytu na tylne drzwi auta, zaczepienie i naciągnięcie pasków mocujących oraz powieszenie rowerów za ramę na stelażu bagażnika. Zawieszone rowery nie powinny zasłaniać świateł lub tablicy rejestracyjnej więc jeśli zajdzie taka sytuacja należy dokupić specjalną belkę z tablicą i światłami. Dobrze dobrany do modelu auta bagażnik nie stwarza ryzyka uszkodzenia lakieru czy części pojazdu wykonanych z tworzywa jednak należy dbać o to by został on założony na czyste nadwozie i zgodnie z instrukcją użytkowania. 

Wady i zalety:

+ nie pogarsza aerodynamiki samochodu 
+ można parkować w garażu bez zdejmowania rowerów 
+ nie wymaga haka holowniczego ani dachowego bagażnika bazowego 
- rowery damskie potrzebują specjalnego adaptera mocującego 
- utrudnia dostęp do bagażnika 
- nie pasuje do samochodów z dużym tylnym spoilerem nad szybą 
- jeśli rowery zasłaniają światła lub rejestrację należy dokupić belkę z oświetleniem  

Bagażnik rowerowy na hak holowniczy

bagażnik na hakPosiadając kulę haka znajdujecie się Państwo w najlepszej sytuacji gdyż możliwy jest zakup bagażnika rowerowego na hak holowniczy. Taka forma transportu rowerów jest zdecydowanie najbardziej komfortowa i bezpieczna. Nie utrudnia dostępu do tylnego bagażnika jeśli wybierzemy model odchylany i stawia najmniejszy opór aerodynamiczny ze wszystkich modeli uchwytów, co korzystnie wpływa na spalanie samochodu na trasie. Platforma rowerowa pozwala na swobodny transport dużej ilości ciężkich rowerów w dalekie trasy gdyż ciężar ładunku spoczywa na przystosowanej do tego celu kuli haka.
Montaż rowerów odbywa się poprzez ustawienie w szynach transportowych i zablokowaniu zaciskami, rowery mają tam dużo miejsca więc nie ma ryzyka uszkodzenia ich w transporcie. Prawidłowo zamontowany uchwyt rowerowy na hak nie drgnie nawet na milimetr a ustawione na nim rowery są niesamowicie stabilne. Dodatkowa zaletą tego rozwiązania jest niska wysokość na jakiej znajduje się platforma co docenią niskie osoby – nie trzeba wysoko dźwigać ciężaru rowerów.

Wady i zalety: 

+ najmniej pogarsza aerodynamikę samochodu 
+ można parkować w garażu bez zdejmowania rowerów 
+ wersja uchylana nie utrudnia dostępu do bagażnika 
+ idealny na długie trasy z nawet 4 rowerami 
+ polecany dla osób niskich na wysokie auta 
- wymaga kuli haka holowniczego 

Ile powinniśmy wydać? 

cena bagażnikaPo wyborze odpowiedniego dla siebie rodzaju systemu montażu bagażnika pozostaje kwestia kwoty którą powinniśmy wyasygnować na zakup uchwytu rowerowego. Przede wszystkim trzeba się zastanowić jak intensywnie będziemy eksploatować nasz bagażnik. Jeśli pierwszy raz mamy zamiar zabrać ze sobą w podróż rowery i będziemy go używać 1-2 razy w sezonie wystarczy zakup modelu średniej klasy, natomiast jeśli będziemy jeździć częściej zwłaszcza w dalekie trasy lub trudny teren, polecamy zakup wyższej klasy droższego sprzętu – wykonanego z lepszej jakości materiałów o solidniejszej konstrukcji, który będzie nam służył lata.
Cena bagażników rowerowych wyższej klasy wynika także z zastosowania nowoczesnych konstrukcyjnych patentów montażu oraz zabezpieczeń, które przydadzą się przy szybkim montażu lub demontażu uchwytu, z pewnością spodoba się to użytkownikom intensywnie użytkującym ten sprzęt. 

Jeżeli nadal mają Państwo wątpliwości, który bagażnik wybrać zachęcamy do kontaktu z konsultantem na czacie lub telefonicznego, gdzie chętnie doradzimy wybór modelu najbardziej odpowiadającego Państwa potrzebom.