PAYPO - Zapłać później!
Idosell security badge

Lampy samochodowe

2022-10-13
Lampy samochodowe

Lampy samochodowe

Lampy samochodowe

  Element samochodu, bez którego większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy, szczególnie nocnej. W mniejszości mieszczą się ryzykanci przepadający za adrenaliną i nietrzeźwością, którzy stwarzają zagrożenie na drodze.

  Wiemy jak ważnym elementem wyposażenia naszego auta są lampy przednie. Umożliwiają nam w końcu bezpieczną jazdę nocą i nie tylko. Lampy samochodowe, szczególnie właśnie przednie, pozwalają nam dostrzec zagrożenie w postaci pieszego lub dzikiego zwierzęcia i dają czas na reakcję, nie tylko nam, ale także im.

  Istnieje całe mnóstwo zalet posiadania lamp samochodowych w swoim samochodzie, zwłaszcza działających. Najlepszą z nich, poza oczywiście bezpieczeństwem, jest zerowe ryzyko dostania mandatu za niedziałające lampy bądź ich brak.

Jak są zbudowane?

  Na budowę lampy samochodowej składają się w głównej mierze 2 elementy, które interesują nas jako kierowców:

  • lampy rozumiane jako źródła światła. Należy pamiętać, że pod pojedynczym reflektorem znajduje się więcej niż jedna lampa, a każda taka jest przeznaczona do innego rodzaju świateł zarządzanych przez nas w kabinie kierowcy

  • reflektor, którego zadaniem jest skierowanie wiązki światła na jezdnię i zapewnienie nam w ten sposób widoczności.

Jak działają lampy samochodowe?

  Każdy element lampy samochodowej spełnia konkretną funkcję:

  • lampy dają jasne światło. W autach występuje ich wiele rodzajów.

  • Reflektor, który z kolei składa się głównie z odbłyśnika i szybek rozpraszających ma zadanie wysłać światło jak najdalej. Odbłyśnik jest położony na tylnym końcu w środku lampy, a jego zadaniem jest odbijanie światła w kierunku ruchu jazdy. Dzięki niemu więcej światła trafia na jezdnię przy identycznym zużyciu prądu jak bez odbłyśnika, widać opłaca się go mieć. Szyby rozpraszające rozdzielają jednolity strumień światła tak, by był on szerszy i objął większą powierzchnię.

Krótka historia lamp samochodowych

Lampy samochodowe na początku

  Dawniej lampy stosowane były do oświetlania ulic, i dziś tak jest, jednak z czasem zaczęły pojawiać się w samochodach. Około roku 1913 pojawiły się pierwsze lampy w ówczesnych automobilach, były to zapewne żarówki Edisona.

Pierwszy mały przełom firmy Philips

  Przełomowy jak na tamte czasy okazała się wynaleziona przez firmę Philips żarówka Philips Duplo. Dlaczego była przełomem? Z racji, że w jednej obudowie umieszczone zostały dwa żarniki, do dwóch różnych rodzajów świateł: mijania i drogowych. Dzięki temu całość była tańsza i miała większe możliwości, przyspieszyło to rozwój motoryzacji.

  Wynalazek był poprawiany, wprowadzano udoskonalenia. Zwiększono zasięg wytwarzane przez reflektory światła, wprowadzono światła asymetryczne, będące ułatwieniem dla kierowców.

  Niestety sposób działania żarówki był przestarzały. Żarówka świeciła dzięki rozgrzewaniu drucika wolframowego. Nie spalał się on, ale jego pary osiadały na powierzchni szklanej bańki blokując coraz bardziej wydobywające się z niej światło - tzw. zjawisko czernienia.

Lampy halogenowe

  W latach 60. XX wieku wprowadzono żarówki halogenowe. Są to zwyczajne żarówki wolframowe, tyle że wypełnione gazem zawierających związki baru i jodu. Ten gaz zapobiega osadzaniu się wolframu na powierzchni bańki szklanej. Zamiast tego pary wolframu osadzają się ponownie na żarniku. W pewien sposób żarówki halogenowe samoczynnie się regenerują podczas pracy.

Lampy ksenonowe

  Następnie w latach 90. XX wieku pojawiły się lampy ksenonowe. Działają one na zasadzie wytwarzania łuku elektrycznego między dwiema elektrodami w atmosferze gazu szlachetnego (ksenonu, argonu) i soli metali (rtęci, skandu i sodu). Łuk ma długość równą odległości między elektrodami, około 4-5 mm. Do zapłonu takiej lampy wymagane jest napięcie 85 000 V, kiedy łuk już "płonie" do jego podtrzymania wystarczy napięcie 85 V. Lampy ksenonowe są wydajniejsze od lamp halogenowych, przykładowo lampa halogenowa o mocy 55 W wytwarza o połowę mniej światła niż lampa ksenonowa o mocy 35 W. Różnica jest więc znaczna.

  Lampy ksenonowe mają mnóstwo zalet. Poza oczywistą większą wydajnością niż w przypadku innych lamp, które były tu wspomniane wcześniej, wytwarzają one lepsze światło. Ich światło jest zbliżone do spektrum słonecznego światła słonecznego. Dzięki temu oczy kierowców mniej się męczą podczas jazdy, a to oznacza większy komfort. W dodatku lampy ksenonowe mogą działać nawet 3 000 godzin. W porównaniu z lampami halogenowymi, których czas działania wynosi maksymalnie 1 000 godzin w najdroższych wersjach, robi to wrażenie.

Reflektory diodowe

  W XXI wieku konstruktorzy ponownie zaczęli poszukiwać dobrego źródła światła do samochodów. Wiązało się to po części z wymogiem wmontowania we wszystkie auta świateł do jazdy dziennej, a po części również z rozwojem nowoczesnej technologii. Kierowcy chcieli trwalszych źródeł światła.

  Szczęśliwym trafem zbiegło się z rozwojem branży półprzewodników stosowanych w elektronice. Zaczęto stosować diody, na początku do świateł tylnych - tzw. lampy tylne LED. Potem jednak po połączeniu kilkunastu diod ze skomplikowanym systemem soczewek odkryto, że nadają się także do stosowania w światłach przednich.

  Diody półprzewodnikowe mają nieporównywalną z innymi źródłami światła wysoką wydajność elektryczną. Wytwarzają światło zbliżone do światła słonecznego, co praktycznie nie męczy oczu kierowców. Szczególnie przy używaniu w ciemnościach i przy koszmarnej pogodzie. Dają szersze pole widzenia w porównaniu z lampami ksenonowymi. Nie wymagają konserwacji, a ich żywotność jest w przybliżeniu równa żywotności samego pojazdu.

Dalsza przyszłość oświetlenia samochodowego

  Firma Philips przewiduje, że w przyszłości zamiast lamp samochodowych przewagę zdobędą diody laserowe. Wytwarzają mniej ciepła i są tym samym wydajniejsze od diod LED, których są podrodzajem.

  Inżynierowie mają jednak całą masę problemów do rozwiązanie w związku z planowanym wprowadzeniem systemem laserowym oświetlenia drogowego. Muszą wymyślić inteligentne sterowanie wykrywają ruch na drodze czy kąt padania światła, tak by nie dostało się w oczy kierowcy. Jeszcze długa droga.

Jaki jest najlepszy typ świateł samochodowych?

  Jak wynika z krótkiej lekcji historii powyżej oświetlenie LED to przyszłość lamp i reflektorów. Diody led są najwydajniejszym sposobem wytwarzania światła znanym ludzkości.

Lampy a reflektory

  Na początku poprzedniego rozdziału napisałem, że LED są przyszłością lamp i reflektorów. Jaka jest między nimi różnica. Lampy są umieszczone na końcu. W przypadku diod LED mogą się składać z takich kilkunastu połączonych.

  Reflektory mogą mieć jednak oddzielne diody LED w swojej obudowie tuż za szybą rozpraszającą. Wtedy światła takie używane mogą być podczas jazdy dziennej ze względu na słabe światło, ale wystarczająco mocne do oświetlenia najbliższej drogi i zaznaczenia swojej obecności w okolicy.

Oferta firmy Tomas Tuning

 

  Na szczęście dla nas kierowców firma Tomas Tuning ma szeroki asortyment dla najbardziej wymagających klientów i to po rozsądnej cenie.

  Jeśli sądzisz, że nie masz potrzeby zakupu dobrej lampy czy to na światła tylne, czy przednie, możesz być w błędzie. W przypadku nas kierowców zawsze istnieje ryzyko awarii, uszkodzenia bądź wyczerpania się żarówki.

  Jak pamiętasz z historii oświetlenia samochodowego powyżej wszystkie typy lamp mają określoną żywotność, np. nawet 3 000 godzin w przypadku żarówek ksenonowych. Wszystkie poza lampami i reflektorami typu LED.

  Tomas Tuning ma w swojej ofercie lampy LED. Zarówno na tył, jak i przód skierowane do najpopularniejszych marek samochodowych takich jak Volkswagen, Audi, BMW czy Opel.

Dlaczego lampy się zużywają?

  Oczywiście wynika to z ich używania. Każdy typ lampy, tak jak wszystko na tym świecie, prędzej czy później się zużyje. Najdłuższą żywotność mają oczywiście lampy i reflektory typu LED.

  Ponadto specjaliści firmy Tomas Tuning dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiedzą, że w kilkuletnich autach lampy fabryczne szybko się zużywają, coraz słabiej świecą.

Czy regeneracja ma sens?

  W przypadku zużycia fabrycznego regeneracja się nie opłaca. Koszty rozebrania, kupna nowych elementów, połączenia ich i zmontowania z powrotem wielokrotnie przewyższa koszt zakupu nieużywanego elementu. Jedynym sensownym wyjściem z tej sytuacji jest kupno nowych części.

  Zakup świeżych lamp nie dość, że jest tańszym to i o wiele lepszym rozwiązaniem. W ten sposób możemy bowiem nabyć nieporównywalnie lepszy produkt. Przykładowo zamiast regenerować przestarzałą lampę ksenonową lub kupić nową identyczną możemy się posunąć o krok naprzód.

  Najlepszą opcją dla nas jest nabycie lampy i reflektory LED, które na tle pozostałych typów lamp, odznaczają się:

  • najwyższą oszczędnością energii

  • najwyższą trwałością

  • pełną sterownością

  • wysoką jakością światła najbardziej zbliżoną do słonecznego

Na co warto się zdecydować?

  Biorąc pod uwagę nieskromną paletę lamp w ofercie warto się podjąć odpowiednią decyzję najrozsądniejszą ekonomicznie i technicznie. Co więc wybrać?

Lampy przednie dostępne w ofercie Tomas Tuning

  Firma Tomas Tuning, jak już niejednokrotnie zostało tu wspomniane, ma bogatą ofertę produktów w racjonalnych cenach. W tym także najlepsze typy lamp i reflektorów diodowych - to jest typu LED.

  W ofercie firmy można znaleźć marki topowych producentów lamp LED jak Depo, Sonar i Tyc.

  Oczywiście na stronie firmy można znaleźć nie tylko lampy LED. Mają też inne typy lamp - ksenonowe i halogenowe.

Lampy diodowe angel eyes

  Lampy Angel Eyes charakteryzują specyficznym typem oświetlenia, najczęściej świateł pozycyjnych, zazwyczaj występujący w samochodach marki BMW.

  Jest to tak zwany system oświetlenia obwiedniowego/konturowego charakteryzującego się święcąca otoczką, która umieszczona jest na obwodzie światła głównego – drogowego. Ten efekt najlepiej widoczny jest, gdy pojazd stoi na światłach postojowych.

  Lampy typu Angel Eyes zostały po raz pierwszy użyte w modelu BMW E46 produkowanym w latach 1998-2007. Obecnie poza BMW z tej technologii korzystają także inne marki na czele z Audi, Opel i Volkswagen.

 

Lampy diodowe daylight

  Innym rodzajem oświetlenia samochodowego typu LED jest technologia daylight. Do ich zalet należą wszystkie zalety oświetlenia LED, a dodatkowo także łatwy montaż i dość przystępna cena.

 

Lampy diodowe clear

  Ich cechą charakterystyczną jest podłużny kształt bocznej powierzchni reflektorów LED. Do atutów takiego rozwiązania ,poza oczywistymi zaletami samych LED-ów, należą:

  • nowoczesny wygląd

  • wodoodporność (którą właściwie można podpiąć pod wszystkie LED-y)

  • niska cena takiego systemu LED na tle innych

 

Lampy diodowe DRL 

  Charakteryzują się kształtem w stylu logo Nike - podłużny wyglądający jak odcinek fali. Ich zaletą jest cena, nieco większa od lamp diodowych typu Clear, ale mniejsza niż system oświetlenia angel eyes.

Można rzec, że podtyp DRL jest kompromisem pomiędzy typami daylight, a clear.

 

 

Co oprócz lamp typu LED?

  Poza gamą wielu typów oświetlenia LED pod popularne marki firma oferuje też światła na przód i na tył, ksenonowe jak i halogenowe. Może nie wszyscy są gotowi na LED-y.

Lampy przednie

  Dla tych lubiących podpunkty oferta firmy zawiera:

  • Lampy przednie - Volkswagen, Opel, Audi i Bmw

  • Lampy na przód  - Volkswagen, Opel, Audi, Bmw

  • Reflektory - Audi, Bmw, Volkswagen i Opel

Lampy tylne

  Jeśli chodzi o lampy na tył firma oferuje:

  • Lampy tylne diodowe Audi

  • Lampy tylne diodowe Bmw

  • Lampy tylne diodowe Volkswagen  Lampy diodowe pojawiły się jako pierwsze lampy LED w samochodach. Nie dziwi, więc że mamy w tej kwestii spory wybór. Spory choć też nie jakiś przeogromny. Modelując światła na tył dość trudno wymyślić ciekawy, prosty kształt, którzy przyjąłby się na skalę masową.  Z rodzajów lamp diodowych na tył możemy wymienić wiele. Są lampy diodowe tylne do tirów, do przyczep, do lawet, i rzecz jasna do samochodów osobowych. W skrócie typów lamp diodowych tylnych jest tyle ile rodzajów pojazdów je wykorzystujących.

Podsumowanie

  Po tym istnym zalewie informacjami pora wreszcie podjąć próbę i odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie: "na co warto się zdecydować?'.

  Co wybrać, jeśli w ogóle coś wybierać? Co i dlaczego akurat to?

  Mogliście dostrzec moją faworyzację względem lamp diodowych czy to na przód, czy na tył. Wszystko wskazuje na to, że technologia LED jest najlepszym sposobem wytwarzania światła jaki poznaliśmy jako cywilizacja, póki co.

  Czy lampy i reflektory diodowe maja same zalety? Nie, wszystko ma jakieś wady. Zalety oświetlenia typu LED wymienialiśmy sobie wcześniej.

W dużym skrócie atuty to:

  • jakość światła

  • oszczędność energii

  • trwałość, w tym wodoodporność, pyłoodporność

  • odporność na niską temperaturę

  • odporność na drgania, upadki, urazy mechaniczne

  • nie wymagają stosowania odbłyśników

  • mały rozmiar

  • łatwa sterowność

A jakie są wady systemu LED? Należą do nich:

  • wrażliwość na "złe" zasilanie

  • skupiona wiązka światła - zależnie od przeznaczenia okazuje się problemem lub zaletą

  • niska temperatura pracy

  Czasami wady mogą przeważyć w wyborze oświetlenia diodowego. Jeśli mieszkamy w gorącym klimacie istnieje większe ryzyko potencjalnych usterek.

  W samochodach zaletą jest brak konieczności posiadania odbłyśnika, ale niepożądana jest skupiona wiązka światła wytwarzana przez diody LED. Na szczęście są szyby rozpraszające.

  Warto się porządnie zastanowić na wyborem świateł czy to przednich, czy tylnych. Zwłaszcza kiedy przydarzy nam się niespodziewana awaria. Kierowcy wciąż nie ufają systemom LED-owym do końca. Patrzą na nie głównie pod kątem ich wad. A warto poszerzyć pole widzenia.

  Jeśli zaistnieje u was potrzeba wymiany bądź wyboru oświetlenia przedniego lub tylnego na nowe i przy okazji posiadacie model jednej z tych marek:

  • Volkswagen

  • Audi

  • Opel

  • BMW, to wiecie gdzie możecie znaleźć interesujące was części w dobrej cenie.

  Firma Tomas Tuning służy pomocą przy kupnie lamp przednich i tylnych oraz reflektorów. Mają w swojej ofercie nie tylko tradycyjne lampy ksenonowe i halogenowe, ale i zdobywające coraz większą popularność, ze względu na swoje liczne zalety i nieliczne wady, lampy LED w kilku typach: Angel Eyes, Daylight, Clear i DRL. Przykładowe zdjęcia wszystkich opcji przednich lamp diodowych znajdują się wyżej.

  Lampy LED niewątpliwie zdobędą przewagę na polu oświetlenia samochodowego w niedługim czasie. Będzie to spowodowane głównie ulepszeniem technologii oraz zwiększeniem popytu, a co za tym idzie również podaży.

  Jako kierowcy wciąż nie ufamy lampom LED, podobnie jak nie ufamy samochodom elektrycznym, że te rozładują się w czasie jazdy. Boimy się awarii lampy podczas jazdy, bo w końcu może zdarzyć się wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu - nagły skok napięcia czy gwałtowne przegrzanie obwodów.

  To jednak tylko kwestia czasu zanim lampy i reflektory LED zastąpią tradycyjne lampy. Może i nie wszędzie ze względu na swoje wady. Do bardziej specjalnych warunków będą zapewne wciąż używane tradycyjne rozwiązania oświetleniowe. Tak czy inaczej technologia LED to na chwilę obecną absolutna przyszłość systemów oświetlenia.

  Sami odpowiedzcie sobie czy warto, jednak przy całej wiedzy tu zgromadzonej jedyna rozsądna odpowiedź brzmi "tak".

 

pixel