PAYPO - Zapłać później!
Idosell security badge

Samochodowy skaner lub interfejs diagnostyczny pomoże Ci szybko wykryć usterkę

2022-02-17
Samochodowy skaner lub interfejs diagnostyczny pomoże Ci szybko wykryć usterkę

Samochodowy skaner lub interfejs diagnostyczny pomoże Ci szybko wykryć usterkę

Problem z powracającym błędem lub usterką? Denerwujący komunikat na wyświetlaczu samochodu? Szukanie przyczyny błędu wcale nie musi być drogą przez mękę. Wybierając nowoczesny skaner diagnostyczny OBD2, samodzielnie sprawdzisz, co wywołuje awarię. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i czas, które poświęciłbyś na wizytę w warsztacie. Zobacz, jak w łatwy sposób przeprowadzić trafną diagnostykę samochodową.

Dlaczego diagnostyka samochodowa jest tak ważna?

Odpowiednia diagnostyka samochodu jest kluczem do znalezienia błędu, nawet tego najbardziej banalnego. Produkowane obecnie auta są naszpikowane elektroniką, która wpływa nawet na części mechaniczne. Dotyczy to układu hamulcowego i kierowniczego, nie mówiąc już o klimatyzacji, układzie wydechowym i innych systemach.

Każda awaria jest zarejestrowana przez komputer pokładowy i widoczna dla użytkownika. Najczęściej pojawiają się błędy check engine. Mogą mieć różne przyczyny. Tego typu usterki da się wyeliminować tylko dzięki odpowiedniej diagnostyce, wykorzystującej samochodowe złącze OBD II (on board diagnose).

Ile kosztuje diagnostyka w warsztacie lub serwisie?

Kierowcy, którzy szukają przyczyn usterek najczęściej zaczynają od wizyty w warsztacie samochodowym lub ASO. Sam koszt podłączenia do komputera diagnostycznego to co najmniej 100 zł. Jeśli chodzi o koszty w ASO, są one znacznie wyższe. Jeśli chcesz zaoszczędzić i odpowiednio zadbać o swoje auto, możesz kupić interfejs diagnostyczny lub nawet nowoczesny OBD 2 skaner. Takie urządzenia pozwolą Ci na samodzielne kasowanie błędów, bez kosztownej wizyty w warsztacie lub serwisie.

Czym jest interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie. Jest to w rzeczywistości oprogramowanie, które musisz zainstalować na własnym komputerze. Potrzebny będzie też specjalny kabel, którym połączysz sprzęt z gniazdem OBD2 w samochodzie.

Wadą interfejsów diagnostycznych jest pewne ograniczenie ich funkcjonalności. Przeważnie producent oprogramowania przewiduje wykorzystanie go wyłącznie dla samochodów jednej marki. Dodatkowo, interfejs diagnostyczny nierzadko pozwoli jedynie na odczytanie kodu błędu. Samodzielnie musisz go rozszyfrować i znaleźć przyczynę usterki.

Zalety? Przede wszystkim cena. Programy i aplikacje na smartfona do diagnostyki samochodowej są bardzo tanie, więc może się w nie zaopatrzyć każdy kierowca. Warto wypróbować na przykład polski interfejs SDProg, który ma też wersję darmową. Jeśli jednak interesuje Cię bardziej funkcjonalny sprzęt i taki z markami i modelami różnych producentów, przyda się coś mocniejszego - skaner do diagnostyki.

Jak działa skaner diagnostyczny?

Skanery, określane też jako testery diagnostyczne, to bardziej zaawansowane urządzenia. Pozwalają na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki samochodu. Właśnie takie komputery diagnostyczne są używane w profesjonalnych warsztatach i serwisach. Dzięki nim możliwe staje się nie tylko odczytanie, ale też usuwanie błędów, w tym uciążliwych komunikatów check engine

OBD 2 skaner jest zupełnie autonomicznym urządzeniem. Ma osobny system operacyjny oraz kabel, którym połączysz go z odpowiednim gniazdem w aucie. Jego oprogramowanie jest uniwersalne - skaner możesz wykorzystać do diagnozowanie różnych pojazdów. Odczytuje zarówno bieżące parametry, jak i kody błędów, podając jednocześnie ich znaczenie.

Nowoczesne skanery diagnostyczne OBD2

Nowoczesny skaner diagnostyczny (inaczej mówiąc, diagnoskop) ma niewielkie wymiary. Niektóre modele zmieścisz w jednej dłoni. Producent często przygotowuje cały zestaw, czyli skaner, kabel i akcesoria, pakując wszystko w poręczną walizkę. Dzięki temu łatwo zabierzesz urządzenie ze sobą. Ogromna mobilność i funkcjonalność to główne zalety skanerów OBD2.

Cena urządzeń w dużej mierze uzależniona jest od stopnia zaawansowania ich oprogramowania. Najprostsze modele, które pozwolą na diagnostykę i kasowanie błędów typowych dla osobówek, można kupić już za kilkaset złotych. Niektóre z nich umożliwiają kodowanie online układów takich jak ABS. 

Są też testery diagnostyczne pozwalające na głęboką analizę komputerów pokładowych różnych aut, nawet tych z segmentu premium. Taki diagnoskop może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Popularne modele skanerów diagnostycznych

Jaki tester diagnostyczny wybrać? Najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych firm. Jeśli interesuje Cię skaner tester diagnostyczny BMW, doskonałym rozwiązaniem będzie urządzenie AutoXscan, na przykład model RS600.

Dla kierowców, którzy chcą mieć skaner tester diagnostyczny Mercedes, sprawdzić się może tester marki Foxwell (na przykład model NT301). Jeżeli potrzebujesz skaner tester diagnostyczny VAG, poszukaj dobrego rozwiązania z programem VCDS, wykorzystywanym w warsztatach samochodowych.

Inne godne polecenia firmy, które produkują testery i komputery diagnostyczne to Autel, LaunchTopdon i Phoenix.

Samodzielna diagnostyka samochodu się opłaca!

Samodzielna diagnostyka samochodu nie musi być kosztowna. Wykorzystanie nowoczesnych testerów, które podłącza się do gniazda OBD2, to świetne rozwiązanie dla domowych majsterkowiczów. Dzięki takim urządzeniom zaoszczędzisz też czas. Wybierz sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów i błyskawicznie kasuj pojawiające się błędy.

pixel